Betingelser og vilkår for brug af sprd.net AG's motiver

§ 1 Genstand og brug af brugeraftalen

(1) Disse almindelige forretningsbetingelser af sprd.net AG fastlægger vilkårene for udstedelse af licenser og udnyttelse af designs og/eller designprodkuter tilhørende sprd.net AG, hvilke indehaveren af rettighederne til at benytte designet (i det følgende betegnet - "aftalepartner") stiller til rådighed for sprd.net AG's designnetværk.

Begrebet "design" indbefatter i den betydning, der anvendes i disse almindelige forretningsbetingelser, alle motiver, der kan gengives med billeder, og som aftaleparten er indehaver af de nødvendige ophavsretlige udnyttelsesrettigheder til at benytte. Det indbefatter også billedmærker, som måtte være registreret i den tyske patent- og varemærkestyrelse eller andre varemærkestyrelser i den udstrækning, aftaleparten som mærkeindehaver og/eller som enelicenstager har fået overdraget retten til at benytte det mærkeindehaveren (se punkt 5.1 med hensyn til indehavelsen af rettighederne). Rene tekstudkast, dvs. ordmærker i den forstand, de omhandles af mærkeloven, udgør ikke noget design og kan ikke på grundlag af disse almindelige forretningsbetingelser blive genstand for benyttelse af sprd.net AG

(2) En aftale mellem sprd.net AG og aftalepartneren om motivbenyttelse opstår på følgende grundlag: Som del af onlineregistreringen på spreadshirts hjemmeside, tilbyder kontraktpartneren muligheden for at indgå en motivbrugeraftale for et motiv iht. de generelle betingelser og vilkår. Kontraktpartneren har derefter mulighed for at sende motiver/motivprodukter til designernetværket (markedspladsen) via hans/hendes brugerkonto.Brugeraftalen bliver gyldig når sprd.net AG, efter godkendelse af pågældende tilbud, ved pr. e-mail at frigive motivet til markedspladsen.

 

§ 2 Licens

(1) Aftaleparten giver sprd.net AG ret til at udnytte det design/designprodukt, som er fremsendt sammen med et tilbud om indgåelse af en brugsaftale ifølge punkt 1.2, især ved at offentliggøre eller mangfoldiggøre det eller ved at mærke produkter fra sprd.net AG med designet fra aftaleparten og offentliggøre, mangfoldiggøre, tilbyde og markedsføre produkter med den slags mærker (I det følgende betegnet "Aftaleprodukter").

Desuden er sprd.net AG berettiget til at bruge motiver og deres titler på emballage, ved markedsføring og til aktiv reklame.

Licenserede motiver kan indenfor sprd.net AG's tekniske muligheder individualiseres; især motivstørrelse og -farve kan forandres. Afsnit 1 og 2 anvendes pågældende mht. individualiserede motiver.

(2) Brugsrettigheder, der tildeles i sprd.net AG's favør ifølge punkt 2.1, er »ikke-eks-klusive«, uden lokale grænser og uden tidsgrænser, indtil aftalen om anvendelsen af rettighederne opsiges af en af de 2 aftaleparter ifølge punkt 8.

(3) Når der tildeles brugsrettigheder iht. punkt 2.1, får sprd.net AG også ret til at udstede underlicenser. sprd.net AG har som følge heraf ret til selv at benytte det pågældende design tilhørende aftaleparten på sprd.net AG's egen platform med adressen www.spreadshirt.net eller til at tillade andre aftaleparter og kunder at benytte designet/designproduktet på grundlag af disse almindelige forretningsbetingelser.

 

§ 3 Regler for udøvelsen af licensen

Når der indgås en aftale om brug af rettighederne på grundlag af disse almindelige betingelser og vilkår, har aftaleparten ikke krav på offentliggørelse af det design, pågældende fremsender til design-netværket og/eller til en butik tilhørende en af sprd.net AG's partnere. sprd.net AG har til enhver tid ret til ifølge sit eget skøn at forhindre og/eller blokere en offentliggørelse af et design. Det gælder især, hvis der er tvivl om, hvorvidt aftaleparten har ret til at benytte licensen til designet eller designproduktet, og/eller hvis en tredje person stiller krav om det med den konsekvens, at en tilladt brug af designet eller designproduktet krænker eller kan krænke tredjepersonens beskyttelsesrettigheder eller andre rettigheder.

 

§ 4 Licensafgift (provisionen) / Betalingsprocedurer

(1) sprd.net AG forpligter sig i sin egenskab af at være aftalepartens licenstager til at betale en løbende licensafgift for at benytte et design eller et designprodukt af et omfang svarende til den provision, aftaleparten selv har fastlagt.Beregningen af provisionen foretages på grundlag af omsætningen, som sprd.net AG opnår gennem salg af pågældende kontraktprodukter med et design fra kontraktpartneren. Den pågældende provision indeholder den lovlige moms (se også punkt 4.5).

(2) Omsætningen fastlægges ved hjælp af den fakturerede netto-salgspris, sprd.net AG modtager fra sine kunder efter fradrag af de særskilt ydede rabatter og omkostningerne til emballage, transport, forsikring og andre lovpligtige afgifter, dog før fradrag af kon-tantrabatter. Varer, der returneres med rette eller ikke betales, trækkes fra omsæt-ningen.

(3) sprd.net AG har altid ret til efter eget skøn at fastlægge en ny grundpris for hvert aftale-produkt og partnerprovisionen for shoppartnere ifølge den skriftlige aftale med hver enkelt shoppartner.

(4) Afregningen og udbetalingen af licensafgifter (provisioner) til aftaleparterne foregår for et kvartal ad gangen efter det pågældende kvartals udløb. Udbetalingskrav opstår først fra en minimums provisionshøjde på 10,00 euro for indenlandske aftaleparter og minimum 50,00 euro for aftaleparter i udlandet. Overstiger tilgodehavenet et beløb på 100,00 euro kan butiksejeren til hver en tid kræve udbetaling. Dog ikke oftere end 1 x om måneden. Alt efter ønske foretager Spreadshirt udbetalingen pr. bankoverførsel eller check.

Hvis en aftalepart har optjent lavere provisionskrav, bliver de først udbetalt til aftaleparten efter opsigelse af samtlige licensaftaler iht. punkt 8.2 hhv. 8.3 og efter sletning af dens brugerkonto, og senest indenfor 6 måneder. Det gælder ikke, hvis aftaleparten senest 6 måneder efter at opsigelsen er blevet gyldig, indgår en ny aftale med sprd.net AG om udnyttelse af design og/ eller om at blive shoppartner. I så fald begynder der en ny afregningsperiode ifølge 1. sætning i dette afsnit med indgåelsen af den nye aftale.

(5) Aftaleparten er ansvarlig for, at sprd.net AG får oplysning om, i hvilket pengeinstitut på-gældende har sin konto i. Aftaleparten bærer ansvaret i tilfælde af, at der meddeles forkerte data. Såfremt aftaleparten er momspligt registreret i Tyskland, er han også ansvarlig for at meddele sprd.net AG has gyldige momsregistreringsnummer hhv. skattenummer. Hvis aftaleparten ikke oplyser sit momsregistreringsnummer til sprd.net AG i forbindelse med registreringen, vil udbetalingen af licensafgifterne finde sted uden tillæg af moms. Ved kontraktparter med sæde uden for Tyskland foretages udbetalingen principielt netto. Erhvervsmæssig kunder med sæde uden for Tyskland er ligeledes forpligtet til at forelægge sprd.net AG et gyldigt momsregistreringsnummer.

(6) Aftalepartens krav om betaling af en licensafgift (provision) bliver også aktuelt, hvis en af sprd.net AG's kunder vælger flere designs fra forskellige aftaleparter til et produkt. I så fald modtager hver af sprd.net AG's aftaleparter den licensafgift (provision), pågældende har ret til for brugen af pågældendes design.

 

§ 5 Tredjepersoners beskyttende rettigheder

(1) Aftaleparten forsikrer, at pågældende selv har udviklet det design, pågældende overlader til brug for sprd.net AG ifølge disse almindelige forretningsbetingelser, og/eller at pågældende er ejer af alle rettigheder til udnyttelse af det pågældende design, især med hensyn til varemærke-, ophavs- og smagsmønsterretten. Aftaleparten forsikrer, at pågældende er den eneste indehaver af rådighedsretten til de rettigheder, pågældende får overdraget i sprd.net AG's favør ifølge disse almindelige forretningsbetingelser.

(2) Aftaleparten forsikrer, at pågældende ikke er bekendt med tredjepersoners rettigheder, som forhindrer eller muligvis kunne forhindre, at det pågældende design og/eller de pågældende designprodukter kan benyttes af sprd.net AG ifølge disse almindelige forretningsbetingelser.

(3) Aftaleparten forsikrer, at det design eller designprodukt, pågældende overlader til sprd.net AG til benyttelse, også opfylder andre love og bestemmelser, især lovgivningen om beskyttelse af børn og unge, og at det ikke overtræder strafferetlige forbud.

(4) sprd.net AG forbeholder sig i tilfælde af, at tredjepersoner gør krav gældende som følge af eventuelle lovovertrædelser, som skyldes benyttelsen af et af aftalepartens designs, retten til at tilbageholde licensafgifterne (provisionen), indtil der er afsagt en endegyldig dom i en eventuel retssag.

(5) Hvis det design, aftaleparterne har udstedt licens til, ifølge sprd.net AG's opfattelse an-gribes åbenlyst uberettiget eller misbruges, fastlægger parterne i fællesskab de skridt, der skal tages inden for rammerne af en retsforfølgelse.

 

§ 6 Ansvar/Fristilling

(1) Aftaleparten er erstatningspligtig over for sprd.net AG for alle skader, der påføres sprd.net AG ved, at benyttelsen af et licenseret design, den pågældende aftaleparter har købt ifølge disse almindelige forretningsbetingelser, især offentliggørelse eller mangfol-diggørelse af det, krænker tredjepersoners rettigheder eller indebærer en overtrædelse af eventuelle love og bestemmelser.

(2) Denne erstatningspligt, som aftaleparten påtager sig, indbefatter alle tab, sprd.net AG måtte lide i form af omkostninger til retsforfølgelse og udgifter og skadeserstatninger, som en domstol pålægger sprd.net AG at udrede som følge af anvendelsen af et design tilhørende aftaleparten, eller som sprd.net AG skal udrede som følge af et forlig. Aftale-parten forpligter sig til at friholde sprd.net AG for alle udgifter og krav om skades-erstatning af ovenstående art.

(3) Et erstatningsansvar, som gælder for sprd.net AG over for aftaleparten, uanset af hvilke juridiske grunde, især - men ikke udelukkende - ifølge § 280 ff. i Bürgerliches Ge-setzbuch og § 323 ff. i Bürgerliches Gesetzbuch eller for en ulovlig handling ifølge § 823 ff. i Bürgerliches Gesetzbuch, kan til sidst formuleres på følgende måde:

sprd.net AG er erstatningspligtig, hvis en aftaleparter kræver skadeserstatning for tab som følge af svig, forsætlighed, grov uagtsomhed eller overtrædelse af en af sprd.net AG's vigtige pligter ifølge aftalen fra en af sprd.net AG's ledende ansattes eller medhjælperes side. Bortset fra det er ethvert erstatningsansvar fra sprd.net AG's side udelukket, bortset fra de tilfælde, hvor der er tale om let uagtsomhed.

Hvis aftaleparten er en erhvervsdrivende, d.v.s. er en naturlig eller juridisk person eller et personselskab med retsevner, der ved indgåelsen af en retshandel handler som udøver af sin erhvervsmæssige eller selvstændige erhvervsvirksomhed, gælder der der-udover følgende:

Hvis sprd.net AG skal stå til ansvar for en uagtsom pligtforsømmelse, er ansvaret indskrænket til forudsigelige skader, som indtræder i typiske tilfælde. Et videregå-ende ansvar fra sprd.net AG's side som følge af personskader eller ifølge loven om produktansvar forbliver uberørt heraf.

 

§ 7 Datasikkerhed

sprd.net AG forpligter sig til kun at anvende de af aftalepartens personlige data, som sprd.net AG har fået adgang til som led i registreringen og indgåelsen af aftalen, til de formål med hensyn til udøvelsen af de tildelte brugsrettigheder, der er tilsigtet ifølge disse almindelige forretningsbetingelser. sprd.net AG forpligter sig til at overholde de gældende love om datasikkerhed.

 

§ 8 Gyldighedsperiode/Opsigelse

(1) Benyttelsesaftalen mellem sprd.net AG og aftaleparten på grundlag af disse alminde-lige forretningsbetingelser er indgået på ubestemt tid.

(2) Denne aftale udløber, når en af parterne opsiger den skriftligt med et varsel på 2 uger og med virkning fra udløbet af den pågældende måned, uden at der skal oplyses grunde, jvf. punkt 10.3. Uden hensyn til ovenstående opsigelsesfrister har begge parter altid ret til at slette designs og/eller designprodukter inden for sprd.net AG's designnetværk. I den udstrækning et design/designprodukt er overtaget af andre af sprd.net AG's shop-partnere inden for rammerne af underlicenser, se punkt 2.3, udføres sletningen af det respektive design/designprodukt i de forskellige onlineshops inden for rammerne af ovenstående opsigelsesvarsel

(3) Begge parters ret til at opsige denne aftale af vigtige grunde, om fornødent også uden varsel, forbliver uberørt. En vigtig grund optræder især, hvis en af parterne overtræder de forpligtelser, pågældende har overtaget ifølge disse almindelige forretningsbetingelser og ikke indstiller overtrædelsen, efter at pågældende af den anden part er opfordret til det med en rimelig frist. En vigtig grund indtræder derudover, hvis sprd.net AG's aftaleparter fremsender et design, som, hvis det benyttes, ifølge bestemmelserne i disse almindelige forretningsbetingelser krænker tredjeparters rettigheder, især personlighedsrettigheder og erhvervsmæssige beskyttelsesrettigheder, samt andre lovbestemmelser til beskyttelse af tredjeparter, fx love til beskyttelse af børn og unge.

(4) I tilfælde af en opsigelse sletter sprd.net AG det pågældende design/designprodukt tilhørende aftaleparten i designnetværket i løbet af 3 arbejdsdage. Hvis designet/designproduktet er overtaget af nogle af sprd.net AG's shoppartnere, udføres sletningen med det 14 dage lange opsigelsesvarsel, se punkt 8.2. De bestillinger, der er modtaget inden opsigelsesfristens udløb under anvendelse af designet/designproduktet af sprd.net AG, bliver udført fuldstændigt. sprd.net AG udsteder ifølge punkt 4 en slutfaktura til aftaleparterne for alle de krav om betaling af provision, der rejes indtil aftalens udløb.

 

§ 9 Modregning og tilbageholdelse

sprd.net AG har lov til at modregne fordringer fra aftaleparter med egne modfordringer, forudsat modfordringen er fastslået retsgyldigt, anerkendt eller ikke bestrides. Modregningen af modfordringer fra aftaleparterne med sprd.net AG's fordringer er kun tilladt efter forudgående aftale med sprd.net AG og kun i den udstrækning, modfor-dringen er fastslået retsgyldigt, anerkendt eller ikke bestrides. Det gælder på samme måde også i de tilfælde, hvor aftaleparterne ønsker at gøre retten til at tilbageholde varer gældende.

 

§ 10 Slutbestemmelser

(1) Alle sprd.net AG's leverancer og ydelser foregår ene og alene til sprd.net AG's forret-ningsbetingelser. Det afvises udtrykkeligt, at aftaleparternes forretningsbetingelser kan gælde.

(2) Ændringer af denne aftale skal foretages skriftligt. sprd.net AG vil offentliggøre eventuelle ændringer af disse almindelige forretningsbetingelser på www.spread-shirt.net og informere aftaleparterne pr. e-mail. Hvis en aftaleparter efter modtagelsen af en sådan meddelelse fortsat stiller designs/designprodukter til rådighed til anvendelse i sprd.nets designnetværk, gælder ændringerne som stiltiende accepteret.

(3) At erklæringer skal afgives skriftligt, sådan som det er formuleret i disse almindelige for-retningsbetingelser, vil sige, at de skal sendes pr. telefax, brev eller e-mail. Hvis en sådan erklæring sendes til Spreadshirt pr. e-mail, skal den sendes til: service@spreadshirt.net

(4) Begge parter er enige om, at der for alle rettigheder og pligter på grundlag af disse almindelige forretningsbetingelser skal gælde lovgivningen i Forbundsrepublikken Tysk- land under udelukkelse af FN's købsret.

(5) Eventuelle retstvister som følge af eller i sammenhæng med disse almindelige forret- ningsbetingelser kan udelukkende behandles af domstolene i Leipzig, Forbundsrepu- blikken Tyskland, hvis aftaleparten er handelsmand i den forstand, som omhandles af den tyske handelslov, eller en erhvervsvirksomhed ifølge handelslovens § 14 med a- dresse uden for Forbundsrepublikken Tyskland.

(6) Hvis enkelte eller flere bestemmelser i disse almindelige forretningsbetingelser skulle være ugyldige, berøres de øvrige bestemmelsers gyldighed ikke heraf.